مرتب کردن آشپزخانه در کمتر از 30 دقیقه

تمیز کردن

مرتب کردن  آشپزخانه ممکن است برای شما هم چندان خوشایند نباشد. حتی در آشپرخانه های کوچک هم تعدادی کابینت، قفسه و محل هایی مستعد بهم ریختگی وجود دارد، مثل فضاهایی که موادغذایی، شوینده و دیگر وسایل را در آنها نگهداری می کنید. با همه ی اینها داشتن یک آشپزخانه تمیز نباید به کار سنگینی تبدیل شود که کل روز شما را بگیرد. شما در مدت ۳۰ دقیقه می توانید کلی کار انجام دهید.

فراموش نکنید که در این مواقع قصد ندارید تا همه چیز را کامل جمع وجور و تمیز کنید،  تمیزکاری اساسی در کار نیست! هدف این است که در چند مرحله ی ساده و در مدت کوتاهی به خودتان کمک کنید تا در آینده همیشه یک آشپزخانه ی مرتب و تمیز داشته باشید.

برای این کار نیاز به ابزار خاص و پیچیده ای ندارید بجز یک کاغد و قلم تا بتوانید هرچیزی که برای جمع وجور کردن های بعدی به ذهن تان می رسد را همان موقع روی کاغذ یادداشت کنید. به عنوان مثال، به ذهن تان می رسد که خرید یک کمد چند کشویی برای آشپزخانه انتخاب بجا و هوشمندانه ای است یا مثلا صابون ها در حال تمام شدن هستند. این موارد را خیلی سریع یادداشت برداری کنید تا در آینده راحت تر آنها بخاطر آورید.

از کشوهای  کابینت شروع کنید

مرتب کردن کشوها سریع انجام می شود. ابتدا آنها را کامل خالی کنید. سپس هر وسیله ای که دیگر به درد شما نمی خورد را دور بیاندازید. از وسایل باقی مانده، هرکدام که ارتباطی با آشپرخانه ندارد را خارج کنید و سرجای خودشان بگذارید. بقیه وسیله ها را یا در جای خودشان در آشپزخانه قراردهید یا آنکه اگر جای آنها در کشو است همان جا بگذارید. با مرتب کردن کشوها، خرت و پرت ها هم جمع وجور می شوند.

سراغ کابینت زیر  سینک ظرفشویی  بروید

هرکدام از شوینده ها که نشتی دارد، خالی است و ارزش نگهداری ندارد را دوربیاندازید و هرچه که باقی می ماند را تمیز کنید. لازم نیست که این کار را خیلی با ظرافت و بصورت ایده‎ آل انجام دهید. پس کمال گرایی را بگذارید کنار، شما برای کل کارها فقط نیم ساعت زمان دارید. همه ی شوینده ها و رول های سلفون و دیگر وسایل زیر سینک را بصورت ردیفی مرتب بچینید تا به راحتی قابل دسترس باشند.

یخچال و فریزر را مرتب کنید

اگر مدت خیلی زیادی است که آنها را تمیز نکرده اید و در وضعیت نابسمانی به سر می برند، بهتر است که تمیزکردن آنها را بگذارید برای وقتی دیگر. اما اگر ظاهر مرتبی دارد، خیلی سریع مواد غذایی فاسد و چندش آور را دور بریزید. نیازی نیست تا همه مواد را از  یخچال و فریزر خارج کنید؛ مگر اینکه خیلی کثیف و آلوده باشند. در همان حین که مرتب می کنید اگر چیزی به چشم‎تان خورد که باید دورانداخته شود، ترتیب اش را بدهید.

 آشپزخانه تان را برانداز کنید

چیزی به چشم تان می خورد که جایش در آشپزخانه نباشد، مثل لباسی که روی دسته صندلی است بجای آنکه در جالباسی باشد؟ قابلمه ای بیرون از کابینت هست که در جای خودش نباشد و نیاز باشد تا در قفسه خودش قرارگیرد؟ همین تمیزکاری های کوچک و ظاهری است که بین یک آشپزخانه ی درهم وبرهم و آشپزخانه ی تمیز و مرتب تفاوت محسوسی ایجاد می کند؛ آنها را دست کم نگیرید.

 تمیزکاری جنگی

کار زیادی نیست، کافیست ظرف های کثیف داخل سینک را بشویید و بگذارید تا در جاظرفی خشک شوند. با یک دستمال تمیز و اسپری های شوینده سطوح روی کابینت و دیگر قسمت ها را دستمال بکشید. یک آشپزخانه که به تازگی مرتب شده باشد و کمی بوی لیموی تازه و نعنا یا هر رایحه ای که دوست دارید بدهد به شما حس فوق العاده خوبی القا می کند که به هدف تان رسیده و کارهای تان را انجام داده اید.

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    جهت درخواست نیرو کلیک کنید